Somatické procesování
Pro specifickou práci s problémy, porozumění našim emocím a léčení emocionálních zranění nabízím klientům somatické procesování, přesněji řečeno jeho 2 modality (jak je učí americká autorka Teal Swan):
- Proces scelování
- Práce s částmi
Pro pochopení těchto dvou metod, je nejprve nutné porozumět tomu, jakým způsobem funguje naše psyché.
Stručně o tom, jak funguje lidské vědomí
Na začátku naší životní cesty zakoušíme sami sebe ve svojí úplnosti neboli stavu integrace. Život nám přináší různé situace, a některé z nich nám způsobí tzv. trauma. Traumatizující zážitek je takový, kdy zažíváme nějakou bolest či trápení a není v naší moci jej vyřešit. Většina z nás je s termínem trauma obeznámena v kontextu tzv. tvrdých traumat (válka, znásilnění, autonehoda apod.), ale traumatizující může být i spousta situací, které považujeme za všední (oddělení matky a dítěte při porodu, zkušenost malého dítěte, když ho matka kvůli práci musí dát do školky a není to připravené nebo silný pocit žárlivosti/strachu/hněvu apod. u malého dítěte, se kterým si neví rady a jeho opatrovníci mu jej nepomohou správně zpracovat.
Můžeme si naše vědomí představit jako řeku začínající jako jeden silný proud. Pokud se dostaneme do nějaké situace, v níž máme potřebu, kterou nelze naplnit, naše psyché reaguje tzv. fragmentací a disociací. Naše "já" se rozdělí. Část, jejíž potřeba není naplněna (tzv. zranitelná část) se přesune do podvědomí a my na její existenci zapomeneme a část, která si za účelem přežití se situací nějak poradí (tzv. protektor neboli ochránce) zůstává ve vědomí a my ji vnímáme jako to, kým jsme. Každá ze vzniklých částí disponuje svou vlastní identitou, touhami, potřebami, názory, silnými a slabými stránkami..
Každé trauma tak dává vzniknout jakýmsi siamským dvojčatům, kterých má běžný člověk v sobě desítky či stovky. Tato dvojčata jsou vůči sobě v protikladu. Všichni z nás tedy do určité míry trpíme syndromem mnohočetné osobnosti😊. Jak se naše mnohočetná osobnost projevuje navenek?
Chceme udělat nějaké rozhodnutí a nemůžeme, protože v sobě máme minimálně dvě části (např. jedna chce bydlet na venkově a jedna ve městě, chceme zůstat s partnerem a zároveň cítíme, že potřebujeme vztah ukončit, láká nás zkusit hrát divadlo, ale zároveň nás publikum děsí, někdy odprezentujeme pracovní projekt s lehkostí a jindy se rozklepeme jen při myšlence na schůzku samotnou…). Šéfa, který je v práci naprosto nemilosrdný potkáme v parku, jak se rozplývá nad svým psem a máme pocit, že je to někdo úplně jiný.
Na svět přicházíme s obrovským potenciálem, který je v procesu socializace notně osekán. To, čemu říkáme naše osobnost je vlastně souhrn částí, které nás ve specifické situaci v minulosti udržely v bezpečí. Velká část naší osobnosti a našich schopností je potlačena, odmítnuta a dokonce popíráme, že ji máme (ačkoli lidem okolo je často naprosto zřejmá). S každou zranitelnou částí, kterou takto odložíme do podvědomí ale ztrácíme i mnohé schopnosti či dary.
Proč je tak důležité tyto principy pochopit
Náš vnitřní pocit pohody odvisí od stupně harmonie mezi našimi podosobnostmi.
Venkovní realita našeho života je odrazem našeho vnitřního světa a práce s naší psyché je způsobem, jak lze věci venku efektivně měnit.
Každá naše část má svoje vědomí a je možné s ní komunikovat, porozumět jejím potřebám, naplnit je a zainteresovat ji pro společný cíl.
Například chtěli bychom milujícího partnera, ale ne a ne ho najít, nebo si přitahujeme stejné typy partnerů. Chceme začít podnikat, ale odkládáme vytvoření webu či nabídnutí našich služeb. Chceme mít dítě, lékaři nevidí žádnou fyzickou příčinu, ale prostě to nejde. Pokud se nám v životě něco nedaří, znamená to, že energie našeho vědomí není jednotná, jinými slovy nějaká naše část či části je/jsou tzv. v rezistenci, ale protože si těchto částí nejsme vědomi, jsme přesvědčeni, že prostě nemáme štěstí nebo že to jednoduše není v naší moci.
Pro práci s naší psyché existuje vícero modalit, ale prvním úkolem je být si různých částí v nás samých vědom/a. Pro začátek je dobré všímat si energetických změn, které se dějí ve vaší osobnosti, v tom, jak se cítíte, jak se projevujete navenek. Všechny části jsou ve vás přítomny neustále, ale v závislosti na okolnostech je jedna z nich (obvykle jedna z protektorských částí) "nahoře u kormidla" a vládne tělem.
Například do vás někdo na parkovišti nabourá a snaží se to na vás hodit, v tu chvíli se převezme vládu jedna vaše část, která si to nenechá líbit, je navenek ostrá a nekompromisní. Pak přijdete domů, kde se vidíte s partnerem a vyprávíte mu, jaký jste měli nepříjemný zážitek a chcete pohladit a vyslechnout. V ten moment přebírá vládu jiná část, která je něžná a citlivá a je ze situace rozhozená.
Jiný příklad: Máte v sobě část, která ráda přednáší o marketingu a nevadí ji plná posluchárna, ale když má před lidmi tančit, tak je naprosto paralyzována. Se změnou části jde často i změna řeči těla/hlasu/slovníku…
Jak pracovat s našimi částmi